Żeby Polska była Polską

Dariusz Binda 13 listopada 2019

Żeby Polska była Polską przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze– pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.
Z tej okazji, w dniu 8 listopada, w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca to ważne wydarzenie, Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 8a.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie, zgromadzona na sali społeczność szkolna obejrzała montaż słowno–poetycki pt. „Pociąg do Wolności”. Program przybliżył uczniom historię długiej, bo ponad stuletniej drogi, jaką naród polski musiał przejść, by ponownie stać się niepodległym. Aby cieszyć się długo wyczekiwaną wolnością, Polacy musieli walczyć z zaborcami, wzniecić kilka powstań czy walczyć w okopach pierwszej wojny światowej.

Pamięć o poświęceniu milionów Polaków powinna być zawsze żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom. Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności wobec tych, którzy cierpieli i przelewali krew za Niepodległą. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru.

Elżbieta Pinkawa