Mikołaj na Kresach – Litwa
Od paru lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Rybarzowicach biorą aktywny udział w akcji „Mikołaj na Kresach” rekomendowanej przez nasze Kuratorium Oświaty Delegatura w Bielsku- Białej, Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Spośród ponad 110 szkół podstawowych- uczestników akcji, wytypowano i zaproszono 9 placówek do udziału w wycieczce na Litwę. Inicjatorem i organizatorem akcji „Mikołaj na kresach” oraz wycieczki na Litwę jest ks. Ryszard Umański z parafii św. Wojciecha w Częstochowie, prezes Towarzystwa Patriotycznego „Kresy”. Cały trzydniowy wyjazd młodzieży z Polski na Litwę osobiście koordynował.Z każdej nagrodzonej szkoły wyjechała delegacja wraz z opiekunami, na Litwie przebywała od 27 września do 30 września br. Z naszej szkoły pojechało czworo uczniów z klasy ósmej: Zofia Kużdżeń, Edyta Czernek, Korneliusz Hula i Igor Leśniak wraz z opiekunem Bronisławą Omańską. Z obwodu Bielska- Białej wyjechała grupa licząca 44 osoby, której kierownikiem i opiekunem była pani Natalia Rykowska, wizytator Delegatury Kuratorium w Bielsku- Białej. Zadbała o integrację i miłą atmosferę w naszej grupie. Pani dr N. Rykowska profesjonalnie czuwała nad realizację programu wycieczki, obdarzając nas uśmiecham i pozytywną energią.Dołączyliśmy do uczniów ze szkół częstochowskich i łącznie na Litwę sześcioma autokarami pojechało 300 dzieci. Wycieczka była realizacją projektu pod hasłem „Śladami historii”, którego celem było uczenie patriotyzmu poprzez bezpośrednie dotknięcie pomników historii, budowanie więzi i relacji między młodzieżą szkolną z Litwy i Polski. W tak licznej grupie zanim dojechaliśmy na Litwę, zatrzymaliśmy się w miejscowości Suchowola, w której urodził się Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. Zobaczyliśmy jego pomnik i kościół parafialny, spotkaliśmy się z rodzeństwem błogosławionego. Zaproszono nas także do szkoły podstawowej w Suchowoli, gdzie zorganizowano dla nas poczęstunek. Po przyjeździe na Litwę zatrzymaliśmy się w hotelu „Panorama” w Wilnie.Drugiego dnia wycieczki poznawaliśmy polskie miejsca na Litwie. Pojechaliśmy do miejscowości związanych z Marszałkiem Józefem Klemensem Piłsudskim: Powiewiórki i Zułowa. Tam uczestniczyliśmy w patriotycznym apelu z udziałem dr nauk hum. w zakresie historii Ryszardem Stefaniakiem, wiceprezydentem miasta Częstochowa. Profesor posiada liczne odznaczenia państwowe, resortowe oraz odznaczenia organizacji społecznych i stowarzyszeń. W ujmujący sposób opowiadał młodzieży o historii Polski i wręczył uczestnikom pamiątkową książkę pt. „ Matka i Serce Syna na Wileńskiej Rossie”, której jest autorem.Najważniejszym punktem naszej podróży- młodzieży z Bielska- Białej- była wizyta w liczącej 60 uczniów polskiej szkole w Jęczmieniszkach, do której uczęszczają dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie od pierwszej do dziesiątej klasy.
Pozostałe autokary jechały z uczniami do innych polskich szkół na Litwie.Uczniowie, dyrekcja, nauczyciele szkoły w Jęczmieniszkach przyjęli nas z wielką radością i serdecznościami. Młodsze dzieci i uczniowie wystąpili dla nas z programem artystycznym, poetycko- muzycznym oraz tanecznym. Cały montaż miał charakter patriotyczny- wyrażał miłość do Polski i języka polskiego. Przygotowano dla nas obiad i w pięknym otoczeniu przyrody zorganizowano krótki odpoczynek. Dla uczniów tej szkoły nieodzowna jest nasza pomoc materialna, to m.in. do tych dzieci skierowana jest akcja „Mikołaj na kresach”. Warunki lokalowe szkoły i bytowe uczniów wymagają wsparcia. My nie pojechaliśmy do nich z pustymi rękami, każda z dziewięciu szkół- grupy bielskiej przygotowała po 10 paczek dla dzieci i uczniów. Paczki zawierały słodycze, upominki, artykuły szkolne i materiały ukazujące naszą Gminę Buczkowice, szkołę w Rybarzowicach i miasto Bielsko- Biała. W paczkach znajdowały się polskie wydania książek.Na spotkaniu nasi uczniowie wręczyli przygotowane podarunki, a uczennica Edyta Czernek zaśpiewała piosenkę pt. „Jest taki kraj”.
Tego samego dnia podróży spotkaliśmy się jeszcze ze Społecznością Polską w gimnazjum w Mickunach. Na uroczystości obecni byli znamienici goście m.in.: przedstawiciele Towarzystwa Patriotycznego „Kresy”, pani Irmina Szmalec- konsul RP na Litwie, Robert Duchniewicz- mer rejonu wileńskiego, władze wydziału oświaty, lokalne i miasta Wilna. Obejrzeliśmy wspaniały, wzruszający program artystyczny, dla którego przewodnim mottem był cytat z twórczości W. Szymborskiej „Ziemio ojczysta , ziemio jasna. Nie będę powalonym drzewem …”Dzień zakończyliśmy „apelem poległych” i złożeniem kwiatów na Cmentarzu na Rossie.
Trzeciego dnia przyszła pora poznać imponujące zabytki Wilna: Ostrą Bramę z cudownym obrazem Matki Boskiej, gdzie uczestniczyliśmy w mszy św. odprawianej przez ks. Ryszarda Umańskiego. Następnie zwiedzaliśmy zamki, kościoły i pomniki upamiętniające A. Mickiewicza, J. Słowackiego i założycieli Wilna.W drodze do domu zatrzymaliśmy się w Trokach, przy Zamku Wielkich Książąt Litewskich.
Posmakowaliśmy potraw litewskich i pełni wrażeń wróciliśmy do Polski.Ksiądz Ryszard Umański realizację tak wielkiego przedsięwzięcia uzasadniał koniecznością, obowiązkiem znajomości Ojczyzny i jej dziejów. Podkreślał, że jest to nie tylko nasz obowiązek, ale i ogromna wartość.
Pani konsul Irmina Szmalec stwierdziła, że tego rodzaju inicjatywy są bardzo potrzebne w tym codziennym wymiarze, również w wymiarze politycznym, wymiarze współpracy pomiędzy Litwą i Polską. Uczenie patriotyzmu poprzez bezpośrednie poznawanie kultury i tradycji obu krajów, zaowocuje budowaniem mostów porozumienia i zrozumienia.Wymiana uczniów z Polski i Litwy była dla nas nie tylko żywą lekcją poznania historii Polski, ale i doskonałą okazją do obejrzenia wspaniałych zabytków Wilna. Doskonała znajomość języka polskiego u uczniów w szkołach polskich na Litwie ułatwiła nawiązanie nowych znajomości wśród młodzieży. Wspólna podróż i czas spędzony na wycieczce umożliwił bliższe poznanie się uczniów i nauczycieli w grupie z Bielska- Białej. Sądzę, że nowe kontakty pozwolą na dalszą współpracę.
Pozostajemy jednak ze świadomością, że musimy być ambasadorami dla polskich szkół na Litwie. Oni potrzebują między innymi naszego zaangażowania w realizację akcji „ Mikołaj na kresach.”
W tym miejscu pragnę gorąco podziękować dyrektorowi GOK w Buczkowicach pani Monice Berneckiej- Caputa za współpracę i pomoc w przygotowaniu paczek dla uczniów ze szkoły w Jęczmieniszkach. W akcję zaangażował się również Wydział Kultury i Promocji przy Urzędzie Miejskim w Bielsku- Białej. Dziękuję koleżankom i kolegom- nauczycielom ze szkoły w Rybarzowicach, którzy włączyli się w zorganizowanie podarunków.
Bronisława Omańska