Święto Odzyskania Niepodległości

Dariusz Binda 10 listopada 2017

11. listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski.

Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość.

Dzień 11 listopada został ustanowiony – ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. – polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym do roku 1944.

Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP w roku 1989.

W piątek 10 listopada uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby uczcić 99 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Klasa III a gimnazjum pod kierunkiem wychowawcy, p. Joanny Klag przygotowała program artystyczny, w którym uczniowie wcielili się w rolę prezenterów i reporterów telewizyjnych, którzy przedstawiali relacje z obchodów święta w różnych rejonach naszej gminy.

Całość spotkania uświetnił występ chóru pod kierunkiem pani Katarzyny Skrzypek.

Widzowie wysłuchali recytacji w wykonaniu tegorocznych absolwentów oraz pieśni patriotycznych zaprezentowanych przez członków chóru szkolnego.

Dodatkowo wyświetlona została prezentacja poświęcona wiadomościom historycznym z okresu rozbiorów oraz I wojny światowej.

Nawet najmłodszym widzom z oddziałów „0” oraz 1-3 SP udzielił się wyjątkowy nastrój skupienia i zadumy nad losami naszego „wolnego” po 123 latach narodu.

Joanna Klag

Narodowe Święto Niepodległości uczczone zostanie uroczystą mszą świętą w Kościele Parafialnym Matki Bożej Pocieszenia w Rybarzowicach, 11 listopada o godz. 11:00, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców.