Nowiny u pierwszaków

Dariusz Binda 4 grudnia 2017

Nowiny u pierwszaków

Każde dziecko rozpoczynając naukę w klasie pierwszej z ogromną  niecierpliwością czeka na moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tę uroczystą i ważną chwilę poprzedza wiele przygotowań – uczniowie poznają szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również i obowiązki. Wspólnie z Wychowawcą i Rodzicami przygotowują uroczystość, podczas której zdają swój pierwszy szkolny egzamin przed Dyrektorem Szkoły, Nauczycielami i Rodzicami, Koleżankami i Kolegami oraz zaproszonymi Gośćmi. W tym roku szkolnym Ślubowanie i Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Rybarzowicach odbyło się 14 października.

Dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny podczas którego wykazały się znajomością liter, umiejętnością czytania pierwszych wyrazów, ładną recytacją, śpiewem. Wiele ciepłych słów usłyszały od Pana Dyrektora i Pani Dyrektor. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego. Dzieci odbijały paluszek na przygotowanej wcześniej liście uczniów. Otrzymały piękny upominek od starszych kolegów – gry edukacyjne, które wykorzystujemy podczas przerw. Na koniec pozowały do uroczych fotek, które już na zawsze pozostaną w pamiątkowych albumach.

Dni mijały pierwszakom bardzo aktywnie, a niezapomnianym momentom nie było końca. W ostatnim czasie,  dokładnie 22 listopada, zostaliśmy zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej filii w Rybarzowicach. Pani Anna Mucha – bibliotekarka, przygotowała bardzo ciekawe zajęcia z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, tańczyły, śpiewały i słuchały lektur, których bohaterem był oczywiście MIŚ.

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem – powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadały zgodnie dzieci.

W kolejnych dniach mogliśmy cieszyć się kontynuacją tego święta, ale już w naszej szkole. Gimnazjalistki działające w Szkolnym Kole Wolontariatu przygotowały niespodziankę dla klasy I a. Przeczytały fragment książki A. A. Milne „Kubuś Puchatek”, a później po wesołej zabawie, dzieci przystąpiły do wykonania kolorowych plakatów – portretów Puchatka. Na koniec gimnazjalistki zorganizowały wystawkę gdzie młodsi koledzy zaprezentowali swoje „arcydzieła”. Wszyscy byli we wspaniałych humorach, a każdy pierwszak obiecywał, że będzie czytał dalsze przygody Kubusia.

29 listopada z kolei naszą klasę odwiedziła pani Marta Matuszyńska. Pani Marta jest pomocą stomatologiczną. Opowiadała dzieciom o higienie jamy ustnej oraz tłumaczyła jak zapobiegać próchnicy. Pokazała jak wygląda prawidłowa technika mycia zębów, jakich past i szczoteczek warto używać. Zwróciła uwagę na zdrowe odżywianie. Pani Marta uczulała dzieci na:

– konieczność wyeliminowania, a przynajmniej znacznego ograniczenia w diecie słodyczy, zwłaszcza słodkich produktów oblepiających zęby (batony, ciągutki, cukierki typu „krówka”)

– przestrzeganie stałych pór posiłków oraz wprowadzenie zwyczaju mycia zębów 20 minut po posiłku,

– zastępowanie słodkich przekąsek jogurtami naturalnymi, owocami i warzywami,

– przestrzeganie zasady dotyczącej spożywania 5 porcji warzyw i owoców dziennie (na zęby korzystnie wpływa m.in. marchewka, papryka, brokuły, truskawki, jabłka),

– wybieranie produktów o twardej konsystencji zamiast papkowatych.

Dzieci pod nadzorem Pani Marty prawidłowo umyły zęby stosując się do wszystkich wskazówek.  Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. – „Będziemy dbać o zęby, żeby jak najdłużej były zadbane i zdrowe!” – wołały jednogłośnie pierwszaki…

wychowawczyni klasy I a Mirosława Czernek