Czytanie ze Słodziakami

Dariusz Binda 19 października 2018

Akcja „Czytanie ze Słodziakami”

We wrześniu br. ruszyła w naszej szkole akcja „Czytanie ze Słodziakami”, która jest adresowana do uczniów klas I-III SP i ma na celu promocję czytelnictwa. Czytanie pełni bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza jego wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację, a także uczy samodzielnego myślenia.

Do wszystkich szkół podstawowych w Polsce wysłano bezpłatne zestawy książek Renaty Piątkowskiej pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz zestawy zabawek Gang Słodziaków, a także materiały motywacyjne dla dzieci, zachęcające do codziennego czytania. Książki i maskotki znajdują się w bibliotece szkolnej, a uczniowie otrzymali albumy na naklejki. Do osobistych albumów zbierają naklejki ze Słodziakami, w nagrodę za potwierdzone przez rodzica codzienne czytanie w domu. Jak dowodzą psychologowie, nowy nawyk wyrabia się w ciągu 21 dni, jeśli jest on stale praktykowany, dlatego też na albumie zostało umieszczonych 21 miejsc na podpisy rodzica, a następnie na naklejki.

W ramach akcji nasza szkoła bierze również udział w konkursie „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania. W ramach realizacji zadań konkursowych uczniowie spotykają się z ciekawymi ludźmi m. in. z panem leśniczym, podczas Dnia Głośnego Czytania. Kolejny punkt konkursu to wykonanie prac plastycznych lub literackich na temat nowych przygód Gangu Słodziaków, w zależności od poziomu:

– klasa I – w formie rysunku

– klasa II – w formie komiksu

– klasa III – w formie tekstu z rysunkami.

Dzieci chętnie biorą udział się w realizacji zadań konkursowych i z zainteresowaniem czytają książkę o przygodach pluszowych zwierzątek. Sumiennie wypełniają też karty motywujące ich do czytania.

Akcja kończy się 24 października 2018r. przesłaniem fotorelacji i sprawozdania z przeprowadzonych działań na terenie szkoły.

Szczegółowa relacja oraz zdjęcia już wkrótce.

Marcelina Cygoń