Staropolski sarmatyzm
28 listopada br. w Szkole Podstawowej im. B. Chrobrego w Rybarzowicach Grupa Artystyczna “Rekonstrukto” przeprowadziła żywą lekcję historii pod tytułem “Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka” .
Celem przedstawienia było umożliwienie młodym ludziom – w sposób twórczy i aktywny – zapoznania się z kulturą i z historią okresu staropolskiego. Pokaz ten wzbudził wiele emocji wśród oglądających go uczniów.
Artyści wyjaśnili, że sarmatyzm – ideologia szlachty polskiej epoki baroku – to gloryfikacja dawnych praw, zwyczajów i wyjątkowości polskiego ustroju państwowego. Aktorzy używając staropolskiej mowy, opowiadali o życiu ziemiaństwa polskiego od XVI do XVIII wieku. Artyści zaprezentowali tradycyjny strój sarmacki oraz różne rodzaje broni białej.
Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć pojedynek, ale również sami wziąć w nim udział. Poznali też różne sposoby karania tych, którzy nie przestrzegali prawa. Na zakończenie spotkania wszyscy mieli możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami, m.in. z uzbrojeniem i z elementami ubioru.
Ta bardzo ciekawa i nierzadko zabawna opowieść pozostawiła na zebranych ogromne wrażenie. Historia to przecież wspaniała kraina, którą warto i trzeba poznawać. Dzisiejsza żywa lekcja na pewno na długo zapadnie w pamięci uczniów naszej szkoły.
Krzysztof Pietyra
Leave a Comment